Ile kosztuje tęsknota?

Ile kosztuje tęsknota? 32 zł. Za kilogram. Powiedział mi Pan Grześ w warzywniaku uśmiechając się przepraszająco.
– Poproszę pół kilo.
W czerwcu, czy lipcu nie kupiłabym ich za tę cenę, ale był 10 marca, a ja tak bardzo stęskniłam sie za ogórkami małosolnymi.

Tęsknota jest kosztowna. I przyjmuje każda walutę.

Kiedy tęsknimy inaczej oceniamy odległość, czas, pieniądze, wysiłek, niewygodę, kompromisy, swoje potrzeby, bezpieczeństwo. Kiedy tęsknimy potrafimy wydać kilka tysięcy na bilet na Bali, by zobaczyć sie z kimś bez kogo kolejny dzień jest mniej wart niż wydane szaleńczo pieniądze na weekend.

Kiedy tęsknimy potrafimy przejechać w zimie setki kilometrów na letnich oponach, zrezygnować z wymarzonego stypendium w Paryżu, wyjść z ważnego biznesowego spotkania, stać w kolejce i wstać przed świtem. Możemy tęsknić za dzieckiem, za babcią, za poznaną w pociągu kobietą, za zmianą pracy, za truskawkami, za psem, za zdrowiem, za domem, za przeprowadzką, za książką, za kitesurfingiem, za malowaniem, za słońcem. Nie ma znaczenia, gdyż miarą tęsknoty nie jest wartość obiektu, ale intensywność naszego uczucia oraz potrzeba wypełnienia odczuwalnego braku.

Tęsknota często jest bezwzględna w ustalaniu cen testując nasze granice wytrzymałości. Przyjmuje też opłaty w ‚marzeniach’, ‚godności’ i innych niebezpiecznie cennych kruszcach naszej istoty. Gdzie są więc granice?

Jak ustalić, czy cena jest już za wysoka? Ogórek nie jest wart 32zł ani latem ani zimą. To moja PRZYJEMNOŚĆ zjedzenia go dziś jest dla mnie warta tej ceny. Możesz pragnąć położyć się obok kogoś i przelecieć po to ocean. Na fakturze wystawionej przez tęsknotę zobaczysz pozycję ‚spełnione pragnienie’. Albo ‚niespełnione’. To też jest możliwe. Ogórek mogł mi nie smakować. Dziewczyna mogła nocować akurat u nowego kolegi.

Tęsknota wystawia faktury niezależnie od efektu. I nie ma ustalonych granic. Każda tęsknota ma swój, a właściwie Twój wymiar i cenę. Czasem żałujesz, że zapłaciłeś zbyt wiele. Ale gdyby tęsknota była tania, nigdy nie spełniłaby swojej funkcji. Nie dałaby nam możliwości weryfikacji, czego naprawdę chcemy i co jest dla nas ważne.

I jeszcze testuje jedną rzecz…. odwagę. Są ludzie, którzy całe życie tęsknią za czymś lub kimś i trwają w swoim biernym cierpiącym tęsknoklimacie. Bo boją się podjąć ryzyka spełnienia tęsknoty. Wysoka cena skutecznie eliminuje tchórzy.

Photo: Alejandra Quiroz

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s