Bądź zawsze gospodarzem swojego czasu i przestrzeni

„Almanach Gospodarza” czyli o domu, gościach, przyjmowaniu, czasie i przestrzeni.

Bądź zawsze gospodarzem swojego czasu i przestrzeni. 
Gospodarowanie życiem jest jak gospodarowanie swoim domem. Zobacz jakim czasem i przestrzenią dysponujesz. Zobacz ile możesz w swoim DOMU umieścić teraz spraw, osób, emocji i zdarzeń tak, żebyś nie musiał sam z niego wychodzić.

Bądź zawsze gospodarzem swojego czasu i przestrzeni.
Tylko wtedy świadomie zarządzasz sobą, tylko wtedy jesteś odpowiedzialny. Odpowiedzialność to wolność. Kiedy wychodzisz ze swojego domu i zostawiasz gości samych, przestajesz być odpowiedzialny za swój świat, a tym samym tracisz wolność. Goście rządzą się sami. Życie Ci się przydarza. Jesteś poza równaniem.

Bądź zawsze gospodarzem swojego czasu i przestrzeni.
Przyjmuj gości z uważnością i szacunkiem. Dziel się strawą, napojem, uwagą, słowem, czasem i przestrzenią. Bądź hojnym gospodarzem dla gości, którzy wchodzą do twojego domu, spraw by czuli się tu dobrze, a będą chcieli wracać. Ich wdzięczność zasila energię Twojego domu.

Pilnuj trzech aspektów PRZYJMOWANIA gości:

  1. Otwórz drzwi do swego domu otwierając kanał przyjmowania. 
  2. Dawaj gościom przestrzeń i bądź hojny. 
  3. Przyjmuj.

Zobacz, co przynieśli twoi goście i wybierz, co z tego przyjmiesz. Nie każde życzenie trzeba przyjąć, nie każdego gościa wpuścić, nie każdy prezent zostawić w swoim życiu. Przyjmowanie gości to przywilej i odpowiedzialność.

Bądź zawsze gospodarzem swojego czasu i przestrzeni. 
Bądź wdzięczny za to, co wydarza się w Twoim domu. Wypraszaj gości, którzy spełnili swoją rolę lub których nie zaprosiłeś. Trzymaj drzwi otwarte lecz zawsze miej klucz w zamku. Kiedy ktoś lub coś chce wyjść – otwórz mu szeroko drzwi. Znaj limit pojemności swojego domu.

Bądź u siebie gospodarzem, a nie gościem. 
Sprzątaj swoją przestrzeń, dbaj o nią, nie myśl o niej jak o hotelu. Rozpakuj walizki. Wyrzucaj śmieci. Wietrz przestrzeń lecz nie rób przeciągów. Szanuj każdą rzecz, którą wpuściłeś, umieściłeś, wybrałeś do swojego domu. Dbaj o rośliny, zwierzęta, sprzęty i przedmioty, które z Tobą mieszkają. 

I wreszcie…

Bądź hojnym mieszkańcem i użytkownikiem swojej przestrzeni.
Dawaj sobie nie mniej niż możesz zaoferować gościom. Traktuj siebie również jak najlepszego gościa. Z wdzięcznością przyjmuj to, co daje Ci Twój dom. Z hojnością dawaj sobie czas i przestrzeń. Godnie i z wdzięcznością przyjmuj je, wykorzystuj i używaj. Nieużywane jest zmarnowane.

Unikaj marnotrastwa, które implikuje niemożność wykorzystania potencjału. Potencjał marnowany odkłada się jak ciężar, który nosisz potem w ciele, umyśle lub sercu. Zdejmij wszystkie ciężary i wybacz sobie wszystkie niezrealizowane potencjały, szanse i możliwości.

Bądź najlepszym możliwym gospodarzem i mieszkańcem. Ukochaj tę rolę, tę przestrzeń i ten czas.

spisane z wyrazami miłości 🙂

Ania

Photo: Roberto Nickson

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s